Архів новин

05.10.2017
Вперше комерційний вантажний космічний корабель здійснив вдалий повторний політ до МКС і назад. Ним виявився Dragon компанії SpaceX, який 3 липня після звільнення роботизованою рукою-маніпулятором МКС Canadarm-2 і 5,5 год польоту успішно приводнився у Тихому океані. Вперше цей же корабель здійснював подорож до МКС у 2014 році, доставивши на борт орбітальної лабораторії припаси, обладнання та інші речі для проведення наукових експериментів. Вдруге ж Dragon доставив 2700 кг вантажу і забрав зі станції більш ніж 1900 кг корисного вантажу, до складу якого поміж іншого входить експеримент з вивчення впливу мікрогравітації на серця мушок-дрозофіл, зразки матеріалу лабораторних мишей, на яких випробовувались ліки від остеопорозу, і есперимент з вивчення впливу мікрогравітації на ріст стовбурових клітин. Наразі Dragon є єдиним вантажним космічним кораблем, здатним повертатися на Землю з неушкодженим вантажем — його аналоги Cygnus компанії ATK і російський „Прогрес” розраховані на спалювання в атмосфері після повернення зі станції.
05.10.2017
Вчені з Планетологічного інституту США і Каліфорнійського технологічного інституту припустили що майбутні людські поселення на супутнику Сатурна Титані зможуть отримувати енергію з наявних на космічному об’єкті метану і ацетилену. Майбутніх колонізаторів Титан приваблюватиме значною кількістю необхідних для життя речовин та товстою атмосферою. За оцінками дослідників, супутник містить в сотні разів більше вуглеводнів ніж запаси нафти і природного газу на Землі, тому спалювання метану і подальший електроліз води на водень і кисень може виявитися перспективнішим ніж видобування або транспортування із Землі радіоактивного палива для ядерних реакторів. Найбільш ефективним способом отримання енергії вчені називають гідрування ацетилену, що дозволить отримати 376 кДж/моль речовини енергії, при цьому ацетилен і водень вилучатимуться з атмосфери Титана. Також завдяки наявності вуглеводневих морів можливе будівництво гідроелектростанцій.
26.09.2017
У Japan Aerospace Exploration Agency повідомляють що Японія планує відправити астронавтів на Місяць у 2030 році, приєднавшись до очолюваної NASA місії з будівництва в 2025 році космічної станції на орбіті природнього супутника Землі в рамках більш тривалої програми освоєння Марса. У JAXA сподіваються що внесок в цю місію і надання партнерам в розпорядження ряду японських технологій дозволить Японії отримати бажане місце на станції, яке може стати відправною точкою для майбутньої пілотованої місії до поверхні Місяця.
26.09.2017
Джефф Бесядецький та Олівер Тупе в NASA розробили нове програмне забезпечення для ровера Curiosity, що називається контролем тяги (traction control). Воно регулює швидкість обертання коліс Curiosity в залежності від висоти нерівностей поверхні, на які він підіймається. Після 18 місяців тестування в Лабораторії реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory, JPL) NASA це програмне забезпечення в березні було завантажено в бортовий комп’ютер ровера. Керівництво місії Mars Science Laboratory схвалило використання цієї програми 8 червня після завершення її множинних перевірок на Землі і Марсі. Використовуючи отримані в реальному часі дані, програма аналізує зміни в системі підвіски марсохода, визначаючи точки контакту кожного колеса з поверхнею, після чого розраховується необхідна для уникнення прослизання коліс швидкість. Також система контролю тяги зменшує шкоду, що наноситься колесам ровера в ситуації коли одне з коліс зависає у повітрі і вільно обертається — для цього програма змінює швидкість обертання інших коліс поки зависле колесо не почне торкатися поверхні.
26.09.2017
Німецькі вчені вважають що існування додаткових просторових вимірів повинно позначитися на поширенні гравітаційних хвиль, зокрема появі відмінного від основного збурення на частоті вище 1000 Гц, що допоможе їх виявити, адже принциповою відмінністю гравітації від інших трьох фундаментальних сил природи є її вплив відразу в усіх просторово-часових вимірах. Експерти зазначають що спостереження хвиль такої високої частоти малоймовірні через низьку чутливість сучасних гравітаційних обсерваторій на кшталт LIGO. З іншого боку, одночасне спостереження збурень кількома обсерваторіями збільшує таку імовірність, наприклад з використанням нового гравітаційного детектора Virgo, що запрацює в 2018 році. Додаткові просторово-часові виміри є невід’ємною частиною розширень стандартної моделі фізики елементарних частинок і теорії струн, у якій розмірність простору-часу є динамічною змінною. Вважається що лінійні розміри додаткових просторових вимірів занадто малі у порівнянні зі спостережуваними трьома, проте їх пошуки, у тому числі на прискорювачах елементарних частинок, наразі безуспішні.
26.09.2017
Співробітники університету Нью-Мексико в Альбукерке, США, на чолі з Грегорі Тейлором виявили віддалену на 750 млн світлових років спіральну галактику 4C +37.11, в центрі якої містяться дві надмасивні чорні діри на відстані 24 світлових роки одна від одної. Скориставшись радіоінтерферометром Very Long Baseline Array (VLBA) Американської Національної Радіоастрономічної Обсерваторії (NRAO), вчені протягом 12 років спостерігали за взаємним обертанням цих двох об’єктів, з’ясувавши що на один такий оберт припадає близько 30 000 років, а сумарна маса цієї пари перевищує масу Сонця в 15 млрд разів.
26.09.2017
Глава американської компанії Blue Origin Джефф Безос планує побудувати фабрику з виробництва двигунів BE-4 в Алабамі, США, які мають замінити російські РД-180. Партнером Blue Origin виступить компанія United Launch Alliance — спільне підприємство Boeing та Lockheed Martin, яка виробляє Atlas V. Також проект підтримала влада штату. Двигуни BE-4 планується встановлювати на ракету Vulcan, яка має замінити Atlas V з російськими РД-180. Два однокамерних BE-4 на першій ступені носія Vulcan в сукупності дозволять збільшити тягу в порівнянні з одним двокамерним РД-180 першої ступені Atlas V. Blue Origin також планує встановлювати BE-4 на власну ракету New Glenn. Над заміною РД-180 працює і компанія Aerojet Rocketdyne, розробляючи двигун AR1.
26.09.2017
Фахівці з Лейденського музею „Натураліс” з’ясували що камінь вагою 500 г, який впав на дах сараю в селі Брук ін Ватерланд у провінції Північна Голландія в Нідерландах у січні 2017 року, є метеоритом віком 4,5 млрд років та є ровесником Сонячної системи. Власники сараю виявили метеорит наступного дня і зв’язалися з вченими, які підтвердили що камінь був хондритом з низьким вмістом металевого заліза, який прилетів з поясу астероїдів між Марсом і Юпітером. Наразі небесне тіло знаходиться в музеї на тимчасовій основі, проте вчені планують отримати його назавжди. Вартість метеорита оцінюється у € 1000.
26.09.2017
Японське агенство аерокосмічних досліджень і компанія Mitsubishi Heavy Industries у 2020 році планують запуск нової ракети H3 у варіанті без бічних прискорювачів. Ця ракета повинна замінити носії H-2A, що використовуються для запуску супутників, і H-2B, задіяних у запусках до МКС. Конструктивно H3 від H-2A відрізнятиметься двигунами першої ступені. На новому носії буде встановлено LE-9 — удосконалену версію агрегату LE-5B другої ступені H-2A. Від H-2B Японія планує відмовитися в 2019 році, а від H-2A — у 2023. На геоперехідну орбіту H3 в максимальній конфігурації зможе відправляти до 6,5 т вантажу, вартість пуску носія в мінімальній комплектації оцінюється в $ 45 млн. У 2020-х Японія планує запускати в середньому вісім H3 на рік.
26.09.2017
Уран — єдина планета Сонячної системи, що обертається навколо своєї вісі у площині власної орбіти, ніби лежачи на боці, при цьому магнітні полюси планети відносно географічних розташовані під кутом 60°, в той час як на Землі ця різниця становить лише 11°. На думку вчених, це може бути пов’язано з прихованим під щільною атмосферою Урана солоним океаном, який генерує магнітне поле гіганта. Також планетологи сходяться на думці що в далекому минулому Уран пережив декілька потужних зіткнень з великими планетними зародками. Проаналізувавши дані з Voyager 2, який пролітав повз планету у 1986 році, Керол Паті разом з колегами із Технологічного інституту Джорджії в Атланті, США, створили комп’ютерну модель процесів які відбуваються з магнітним полем Урана в його надрах. Виявилося що в дні літнього та зимового сонцестоянь магнітні полюси планети змінюються місцями відповідно до тривалості її доби — майже кожні 18 годин. Під час цих змін атмосфера планети стає відкритою перед бомбардуваннями частинками сонячного вітру, що було зафіксовано апаратом Voyager 2 ще 31 рік тому. Як вважає Паті, аналогічні процеси можуть відбуватися й на інших схожих на Уран планетах, відкритих телескопом Kepler та іншими обсерваторіями.
25.09.2017
На Головній сторінці у віджеті з поточними даними про Сонце і фази Місяця додано блок з інформацією про дати й час літніх і зимових сонцестоянь та осінніх і весняних рівнодень.
24.09.2017
Астрономи з Канади, Великобританії, Тайваню, Словаччини, США та Франції представили результати пошуку Планети X з використанням каталогу Outer Solar System Origins Survey (OSSOS). Вчені вивчили елементи орбіти 8 транснептунових об’єктів, які в разі існування Планети X мали б бути згруповані за своїми нахилами. Виявилося що параметри об’єкта 2015 GT50 не вкладаються в таку кластеризацію, що змусило вчених засумніватися в існуванні Планети X. З іншого боку, експерти відзначають що результати досліджень не дозволяють зробити однозначних висновків про існування потенційної дев’ятої планети Сонячної системи.
24.09.2017
Астрономи з університету Арізони припустили існування у поясі Койпера, який знаходиться за орбітою Нептуна, планети розмірами з Марс. Проведені вченими розрахунки показують що десята планета може бути віддалена від Сонця на 50 а. о. з нахиленою до площини екліптики орбітою у 8°. Планета взаємодіє з відомими об’єктами поясу Койпера і швидше за все в давнину знаходилась ближче до Сонця. Наразі ж у Сонячній системі офіційно налічується 8 планет: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, проте у січні 2016 року американські вчені виявили свідчення існування дев’ятої планети розміром з Нептун, віддаленої від Сонця на 600-1200 а. о.
24.09.2017
Відомий мільярдер, інженер, підприємець, винахідник і інвестор Ілон Маск заявив що найкращою ракетою після його Falcon 9 є український „Зеніт”, перший запуск якого був проведений ще у 1985 році. Станом на кінець 2015 року було зроблено 83 запуски „Зеніту”, з яких лише 9 виявилися невдалими.
24.09.2017
Астрономи вперше за останні 40 років виявили ще одну рідкісну гелієву зірку — GALEX J184559.8-413827. Спочатку вона була віднесена до категорії тьмяних багатих гелієм гарячих субкарликів, проте нові спектроскопічні спостережння виявили наявність ще меншої кількості водню ніж передбачалося. Екстремальні гелієві зірки (EHes) — надгіганти, які за розмірами і температурою поверхні значно перевершують Сонце, проте значно легші. У складі їхньої речовини практично відсутній водень — найпоширеніший хімічний елемент у Всесвіті, що досить незвично. Зірки типу EHes характеризуються відносно різкими та інтенсивними лініями нейтрального водню, що вказує на низьку гравітацію поблизу поверхні і багату гелієм атмосферу. Також вони багаті на вуглець, азот і кисень. Вперше зірка типу EHes була виявлена у 1942 році. GALEX J184559.8-413827 була відкрита у 2011 році за допомогою супутника NASA Galaxy Evolution Explorer (GALEX) і класифікована як багатий гелієм гарячий субкарлик, потрапивши в список хімічно незвичайних об’єктів і рекомендована для подальших спостережень за допомогою спектрографа Southern Africa Large Telescope (SALT), розташованого поблизу м. Сатерленда у Південній Африці. Згідно з результатами цих спостережень у березні 2017 року, представлених Саймоном Джеффрі з Арманської обсерваторії у Північній Ірландії, спектр зірки ідентичний спектру відомої пульсуючої гелієвої зірки типу EHes V652 Her. Отже, J1845-4138 відноситься до такого ж типу, проте питання, чи є ця зірка пульсуючою як V652 Her, залишається відкритим.
24.09.2017
Британський вчений Стівен Хокінг вважає що в найближчі 30 років людство розпочне міграцію з Землі та колонізацію Сонячної системи. На думку вченого, терміну в 30 років достатньо для створення бази на Місяці, а 50 років — на Марсі. На ці небесні тіла Хокінг пропонує відправити екземпляри рослин, тварин і грибів. Він вважає що міграція дозволить уникнути перенаселення планети і пов’язаних з глобальним потеплінням проблем. Також Хокінг вважає що катастрофа на Землі через падіння астероїда, перенаселення або глобального потепління коли-небудь неминуче настане. Освоєння далекого космосу фізик порівняв з відкриттям Америки Христофором Колумбом. На його думку, це природний шлях розвитку для людства.
24.09.2017
Вчені з ЄС запропонували використовувати магнітні буксири, що містять охолоджені до наднизьких температур надпровідні електромагніти та орієнтуються за магнітним полем Землі, для збирання космічного сміття. Буксир відхилятиме траєкторії непотрібних об’єктів, збираючи їх в невеликому обсязі простору для подальшого виведення з орбіти. Наразі ж сміття з навколоземної орбіти не прибирається. Згідно звіту, представленого Космічним центром імені Джонсона NASA, станом на 31 грудня 2014 року американці нарахували на орбіті Землі 16 906 об’єктів, з яких 3881 — діючі і непрацюючі супутники. Лідером за кількістю сміття на той момент була Росія (з урахуванням СРСР) із 6351 об’єктом, на другому місці — США з 5038 апаратами, на третьому — Китай з 3756 об’єктами.
24.09.2017
NASA опублікувало новий каталог матеріалів спостережень космічного зонда Kepler, що містить отримані за перші 4 роки місії дані. Зокрема вчені виявили 10 екзопланет з близькими до Землі розмірами, що розташовуються в зоні населеності своїх зірок. Всього ж було виявлено 219 нових планет, а в цілому — понад 4000 кандидатів в екзопланети, з яких близько 2300 вдалося перевірити. Лише 50 планет мають схожі із Землею розміри, з яких 30 вже підтверджені.
24.09.2017
Американські вчені Луїс Анкордокі, Сусанна Вебер, Хорхе Соріано припустили існування в Чумацькому Шляху цивілізації, здатної вийти на контакт із Землею. Фахівці модифікували рівняння Дрейка, показавши що в межах 10 кілопарсек від Сонця знаходиться як мінімум одна інопланетна цивілізація, що має засоби для міжпланетної комунікації. У підході вчених кількість здатних до контакту планет пов’язана з темпами народження небесних тіл в зоні населеності навколо материнської зірки.
18.09.2017
Американські астрономи завдяки спостереженням, проведеним в Обсерваторії Кека, США, виявили що коричневий карлик 2MASS J1119-1137, віддалений на 85 світлових років від Землі, насправді є двома планетами, що взаємно обертаються. Розміри кожної з відкритих планет еквівалентні розміру Юпітера, проте їх маса в 4 рази більша. Відстань між небесними тілами в системі 2MASS J1119-1137 становить 600 млн км, повний оберт навколо спільного центру мас займає близько 100 років. Вік планет оцінюється в 10 млн років. Фахівці вважають що багато знайдених раніше коричневих карликів також можуть виявитися системами з двох планет, поблизу яких немає материнської зірки.
< >
Час генерації сторінки:
0,01928 с.