Планети

Планети Сонячної системи Планети Сонячної системи

Планета Сонячної системи — астрономічний об’єкт, що відповідає таким умовам:

  1. Обертається навколо Сонця.
  2. Є досить масивним щоб набути сферичної форми під дією власних гравітаційних сил.
  3. Є гравітаційною домінантою на своїй орбіті з відсутніми тілами аналогічного розміру поблизу, окрім його власних супутників або тіл, що перебувають під його гравітаційним впливом.

Якщо ж об’єкт відповідає усім критеріям окрім останнього — його відносять до категорії карликових планет.

Ще в давнину люди помітили що деякі об’єкти на небі змінюють своє розташування відносно інших, статичних зірок. Саме за це „блукання” планети отримали свою назву. Греки й римляни називали планети іменами богів: Гермес — Меркурій, Арес — Марс, Зевс — Юпітер, Кронос — Сатурн, Афродіта — Венера. До планет колись зараховували також Місяць і Сонце.

Дослідники античності вважали що всі планети обертаються навколо Землі. Попри це Птолемею вдалося побудувати теорію руху планет що дозволяла досить точно визначати їх минуле і майбутнє розташування на небі серед зірок. Вона використовувалася протягом більш ніж тисячі років. У XVI столітті Ніколай Коперник запропонував модель, в якій навколо Землі обертається лише Місяць, а всі інші об’єкти включно з самою Землею обертаються навколо Сонця. Сам Коперник вважав свою теорію суто уявною, призначеною лише для спрощення розрахунків. Однак інші дослідники дійшли висновку, що така картина набагато краще пояснює спостережувані явища і геліоцентрична система світу стала загальновизнаною.

Лише в новий час були відкриті нові об’єкти:

  • У 1781 році Вільямом Гершелем був відкритий Уран.
  • У 1846 році Джон Адамс, Урбен Левер’є, Йоганн Галле відкрили Нептун.
  • У 1930 році завдяки працям Персіваля Ловелла Клайд Томбо відкрив Плутон (нині вважається карликовою планетою).

За традицією, відкриті у XVIII — XX століттях планети також отримали міфологічні назви: Уран, Нептун, Плутон. Таким чином до 2006 року нараховували дев’ять планет. Внаслідок відкриття багатьох великих транснептунових об’єктів, у серпні 2006 року рішенням Міжнародного астрономічного союзу Плутон було перекласифіковано до новоствореної категорії карликових планет, а кількість планет зменшено до восьми: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.

< >
Час генерації сторінки:
0,15371 с.