Архів новин

02.08.2016
Астрофізики з США та Іспанії провели найточнішу на сьогоднішній день оцінку маси надмасивної чорної діри Стрілець A* в активному центрі Чумацького Шляху. Вона в 4,02 ± 0,16 ± 0,04 мільйона разів важча за Сонце. Також вчені уточнили відстань від неї до Землі, яка виявилось рівною 7,86 ± 0,14 ± 0,04 кілопарсека. Такі висновки засновані на проведеній у 1995-2013 роках фотометрії зірок з низькою світимістю, що обертаються навколо Стрільця A*.
02.08.2016
За допомогою телескопа „Хаббл” Джульєн де Віт з Массачусетського технологічного інституту (США) разом із колегами зміг вивчити дві з трьох нещодавно відкритих екзопланет в системі TRAPPIST-1, що перебувають у зоні населеності. Згідно з отриманими даними спектроскопії, атмосфери обох землеподібних планет містять в собі велику кількість води, вуглекислоти, кисню та азоту. Потенційна наявність хмар ускладнює точне визначення складу атмосфери і оцінку життєзданості TRAPPIST-1b і TRAPPIST-1c. Середня температура повітря другої від зірки планети становить 92 °C, а третьої — 41 °C. Також науковець заявив що у разі виявлення слідів рідкої води на екзопланетах протягом 5-10 років, впродовж 10-25 років буде можливим визначення наявності життя на цих небесних тілах.
02.08.2016
За допомогою космічного телескопа Kepler було виявлено дві суперземлі, які обертаються навколо зірки HD 3167 розміром із Сонце, розташованої від нього на відстані 150 світлових років. Система HD 3167 спостерігалася між 3 січня і 23 березня 2016 року, в результаті чого були виявлені два сигнали, що вказують на транзити планет. Статус цих планет був підтверджений подальшими спостереженнями. HD 3167b, внутрішня планета системи, має радіус приблизно в 1,6 радіуса Землі і робить один оберт навколо зірки менше ніж за добу. Зовнішня планета HD 3167c майже втричі більша за Землю, а період її обертання навколо зірки становить приблизно 30 днів.
02.08.2016
SpaceX в кінці року збирається відправити на орбіту відразу три ракети Falcon Heavy — ракету-носій і два закріплених з боків прискорювача. Для них на мисі Канаверал будуть обладнані додаткові посадочні зони. Така конфігурація дозволить провести випробування ракети-носія важкого класу Falcon Heavy, що представляє собою зв’язку трьох ракет на базі першої ступені Falcon 9 FT. Він призначений для доставки вантажів і екіпажів масою до 54,4 тонн на низьку опорну орбіту, також можлива доставка вантажів меншої маси на геоперехідну орбіту і навіть на Марс. У планах компанії також тестовий запуск Falcon Heavy з посадкою на океанічну платформу, перші експерименти заплановані на кінець року. Також восени компанія повторно запустить Falcon 9, що зробила успішну посадку в квітні цього року, що стане першим випадком повторного використання першої ступені ракети в історії SpaceX.
02.08.2016
Космічний телескоп Kepler в ході місії K2 виявив дві екзопланети, що знаходяться в зоні населеності. Вони обертаються навколо червоного карлика K2-72, віддаленого від нас на відстань 181 світловий рік в бік сузір’я Водолія. Планета K2-72c один оберт навколо зірки здійснює за 15 земних діб, а її поверхня на 10% тепліша за земну. Планета K2-72e обертається навколо світила з періодом 24 доби і на 6% холодніша Землі. Діаметри небесних тіл на 20-50% більші за земний. Крім цих об’єктів, в системі K2-72 знаходяться ще дві екзопланети, які розташовані занадто близько до зірки щоб на них могла бути присутньою рідка вода. Всього в ході місії K2 вчені підтвердили відкриття 104 екзопланет зі 197 кандидатів. Надалі телескоп Kepler у пошуках позасонячних планет повинні замінити космічні обсерваторії TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) і Webb.
02.08.2016
Астрономи Елізабет Бейлі, Костянтин Батигін та Майкл Браун з Каліфорнійського технологічного інституту (США) пов’язують спостережуваний нахил вісі обертання Сонця з гравітаційним впливом потенційно дев’ятої планети Сонячної системи — Планети X, про можливість існування якої вчені заявляли раніше. До аналогічних висновків також дійшли астрономи з Бразилії і Франції, пояснюючи нахил площини Лапласа Сонячної системи впливом цієї планети. Планета X обертається навколо Сонця по витягнутій орбіті з періодом в 15 000 років, а за властивостями схожа на Нептун.
02.08.2016
Ракета-носій Falcon 9 компанії SpaceX з космічним кораблем Dragon, який доставив вантаж на МКС, стартувала з космодрому на мисі Канаверал у Флориді, а перша ступінь ракети успішно повернулась на сіла на наземний майданчик на космодромі. Повернення ж корабля Dragon із матеріалами зі станції заплановане на 29 серпня. Попереднє жорстке приземлення першої ступені Falcon 9 на плавучу платформу в Атлантичному океані було невдалим, оскільки ракету зберегти не вдалося, проте вона вивела на орбіту комунікаційні супутники Eutelsat 117 West B і ABS 2A.
02.08.2016
Міжнародна група астрономів виявила гіперлегку екзопланету HD 93396b (KELT-11b), що обертається навколо субгіганта HD 93396 (KELT-11) на відстані 320 світлових років від Землі. Радіус екзопланети в 1,37 рази більший радіуса Юпітера, проте KELT-11b легший за нашого гіганта в п’ять разів. Це робить її третьою найменш щільною з відомих науці екзопланет. Період обертання небесного тіла навколо зірки оцінюється в 4,7 доби, а температура його поверхні — в 1700 °K. Воно було виявлене транзитним методом завдяки роботизованій системі KELT (Kilodegree Extremely Little Telescope), що складається з телескопів в Арізоні та ПАР.
02.08.2016
Життя на Марсі у вигляді бактерій існує в глибинах замерзлого ґрунту, заявив співробітник NASA Альфред Мак-Івен. За його словами, ці мікроби еволюціонують під верхнім шаром поверхні червоної планети вже кілька мільярдів років та схожі на наших, які мільйони років розвивалися в замерзлих озерах в особливо холодних регіонах Землі.
02.08.2016
У NASA не планують продовжувати контракт з роскосмосом щодо доставки людей на МКС після 2019 року. Про це розповів заступник керівника NASA Вільям Герстенмайер в інтерв’ю журналістам. На даний момент, як зазначив Герстенмайер, питання про продовження контракту з московитськими партнерами за програмою МКС ще обговорюється, але поки продовжувати співпрацю з московією, яка на даний момент єдина доставляє людей на борт МКС, не планується. Коли саме буде прийнято остаточне рішення поки невідомо. Герстенмайер зазначив, що швидкість цього процесу залежатиме від ходу робіт зі створення американських пілотованих космічних кораблів (таких як Dragon V2 від SpaceX та CST-100 Starliner від Boeing), які повинні відправитися в перший випробувальний політ у 2017 році, а регулярні пілотовані рейси на МКС здійснюватимуть роком пізніше.
02.08.2016
Згідно з даними Обсерваторії сонячної динаміки, на поверхні Сонця знаходиться величезна за розмірами корональна діра, що займає шосту частину площі сонячної поверхні. У цьому районі температура та світність плазми нижчі ніж в оточуючих регіонах зірки, тому він здається практично чорним. Механізм появи таких дір полягає в розмиканні магнітних полей, що утримують сонячну плазму в атмосфері світила. У цей момент великі обсяги плазми починають вільно стікати в космічний простір, стаючи частиною сонячного вітру. У місці закінчення плазми її щільність і температура падають, в результаті чого утворюється корональна діра, при цьому поява таких об’єктів тісно пов’язана з періодом зниження сонячної активності.
02.08.2016
Бактерії, взяті з забруднених радіацією місць поблизу Чорнобильської АЕС, будуть брати участь в експерименті, організованому Каліфорнійським технологічним університетом. Разом з іншим вантажем на борт МКС їх повинен доставити корабель Dragon. Зокрема, планується вивчити вплив на ці мікроорганізми умов невагомості, яка панує на борту орбітального комплексу. Результати досліджень можуть бути використані в сільському господарстві та медичній сфері, заявляють американські вчені.
02.08.2016
Кліматологи з Великобританії, Нідерландів і Німеччини за допомогою спостережень із супутника CryoSat зі встановленим радіовисотоміром зафіксували рекордну втрату Гренландією крижаного покриву, що відбулася за 2011-2014 роки. У зазначений період найбільший острів планети втратив близько трильйона тонн льоду, що відповідає внеску в глобальне підвищення рівня моря на 0,75 мм/рік. Найбільш інтенсивно танення льодів відбувалося в 2012 році, коли літні температури досягли рекордно високих значень.
02.08.2016
Астрономи в ході спостережень Обсерваторії Мауна-Кеа на Гаваях (США) виявили 2015 RR245 — нового і найвіддаленішого від Сонця кандидата в карликові планети. Він рухається навколо зірки по витягнутій траєкторії на відстані 34-120 а. о. з періодом 730 років. Радіус об’єкта оцінюється в 350 км, а температура на його поверхні — в -220 °C. Найімовірніше, поверхня складається із заморожених азоту, води, окису вуглецю і невеликої кількості більш складних з’єднань цього хімічного елемента. Найближче до Сонця 2015 RR245 підійде у 2096 році.
02.08.2016
У наступному році на орбіту планується виведення супутника під назвою RemoveSat, який допоможе знайти найбільш ефективний спосіб боротьби з космічним сміттям. Для цього супутник отримає сіть і гарпун, проте сміття, яке йому належить прибрати, він привезе з собою. Спершу супутник викине у космос невеликий об’єкт CubeSat і спробує спіймати його за допомогою сіті, потім він запустить більший об’єкт, в який повинен потрапити гарпуном. Після цих тестів RemoveSat випустить гальмівне вітрило, за допомогою якого він сповільниться і знизиться, щоб врешті згоріти в атмосфері. За оцінками NASA, поблизу Землі накопичилося близько 500 000 помітних об’єктів, що класифікуються як космічне сміття, рахунок же більш дрібних об’єктів йде на мільйони.
02.08.2016
Астрономи з США, Німеччини та Франції виявили екзопланету HD 131399Ab, що обертається навколо трьох сонць. Планета розташована на відстані 340 світлових років від Землі в сузір’ї Центавра, її вік оцінюється в 16 мільйонів років, а температура поверхні — в 580 °C. Вона в чотири рази важча за Юпітер і віддалена від HD 131399A на відстань 60-100 а. о. На думку вчених, така конфігурація дозволяє забезпечити стійкість системи. Повний оберт навколо центру мас системи HD 131399 планета робить за 1,1 тисячі земних років, при цьому половину цього часу з HD 131399Ab можна спостерігати усі три зірки. Найближчою до планети та найбільшою зіркою системи є HD 131399A, що має на 80% більшу за Сонце масу. Інші дві зірки обертаються навколо одна одної і загального центру мас системи.
02.08.2016
У вантажному відсіку китайської ракети Long March-7 на навколоземну орбіту був доставлений космічний апарат зі встановленою на нього системою Tianyuan-1, що призначена для проведення дозаправки пальним штучних супутників в космосі в умовах мікрогравітації. Згідно з інформацією, наданою китайським Національним університетом оборонних технологій, вперше в історії система дозаправки успішно пройшла випробування в космічному просторі. Застосування процедури дозаправки супутників паливом дає змогу забезпечити значне збільшення терміну служби штучних супутників і їх здатності до маневрування з метою підтримки стабільної траєкторії руху.
01.08.2016
Керівник NASA Чарльз Болден повідомив що співробітникам легендарної військової бази „Зона 51” ще не вдалося отримати доступ до матеріалів, які могли б служити прямим доказом існування позаземних цивілізацій. За його словами, на території об’єкту вивчаються різні космічні явища, велика частка інформації про які отримана з різних апаратів, запущених в космос із Землі. Йдеться про космічні знімки, сигнали, випромінювання і хвилі. Але ніколи в „Зоні 51” не займалися вивченням останків інопланетян або їхніх космічних апаратів, оскільки людина ще не знаходила такі об’єкти, стверджує Болден.
01.08.2016
Японське аерокосмічне дослідницьке агенство (JAXA) завдяки створенню магнітного поля за допомогою 700-метрового кабеля з тонких, надміцних і гнучких металевих волокон спробує направити змодельований фрагмент космічного сміття з орбіти навколо Землі у бік атмосфери, де воно згорить. В теорії така технологія дасть змогу транспортувати сміття в космосі, створюючи магнітну силу проти напрямку руху. Вона буде доставлена на орбіту японським транспортним кораблем Kounotori 6, а випробування відбудуться після доставки припасів на МКС.
01.08.2016
Автоматична міжпланетна станція „Юнона” (Juno) з найбільшими сонячними панелями після п’яти років подорожі від Землі, починаючи зі старту 5 серпня 2011 року ракети-носія „Атлас” з мису Канаверал (США), 5 липня на швидкості 220 000 км/год вийшла на орбіту Юпітера. Станція обертається навколо газового гіганта по еліптичній орбіті на середній відстані 5000 км від його атмосфери. Усього вона зробить 37 обертів навколо Юпітера, а в лютому 2018 року має зійти з орбіти і згоріти в атмосфері Юпітера щоб не заразити його супутники земними бактеріями. В завдання місії входить дослідження фізичних властивостей атмосфери і магнітосфери найбільшої планети Сонячної системи.
< >
Час генерації сторінки:
0,02017 с.